Malowanie aluminium „tradycyjną” ciekłą farbą to łatwo dostępna technika z wykorzystaniem narzędzi, które już znajdują się w większości domowych zestawów remontowych tj. pędzle i wałki. Bardziej wymagający sięgają po pistolet natryskowy, kiedy trzeba pomalować większą powierzchnię. Małe elementy można pomalować pędzlem, te nieco większe wałkiem. Do bardzo trudno dostępnych małych elementów sprawdzi się puszka farby w sprayu, która niestety nie zastąpi pistoletu natryskowego — nie zapewnia odpowiedniej grubości warstwy kryjącej, przez co pomalowane w ten sposób duże powierzchnie nie zostaną pokryte równo i będą przebijać stare warstwy farby. Na rynku dostępne jest wiele farb ciekłych i w sprayu, które są przeznaczone do malowania aluminium i preparatów do malowania metali. Znajdziemy też podkłady do malowania aluminium, które zwiększają przyczepność wierzchniej powłoki do podłoża. Gruntoemalie można stosować bez wcześniejszego podkładu, bez ryzyka spadku przyczepności — takie są akrylowe farby i farby poliuretanowe. Te drugie zapewniają mocną powłokę odporną na czynniki zewnętrzne.
To metoda, która daje możliwość uzyskania całej palety różnych efektów wizualnych od gładkich, błyszczących do głęboko matowych, o drobnej lub grubej strukturze, która ma wygląd gruboziarnistego papieru ściernego lub skórki pomarańczy. Ten sposób malowania aluminium polega na równomiernym pokryciu malowanej powierzchni proszkiem składającym się z cząsteczek żywicy i farby, najczęściej przy pomocy natrysku elektrostatycznego. Później malowany element trafia do pieca, gdzie przez ok. 20 minut farba i żywica topią się i utwardzają w temperaturze od 140 do 200°C.
Kaforeza, nazywana inaczej malowaniem elektroforetycznym to nowatorska technologia, która polega na nakładaniu powłoki lakierniczej na przedmioty metalowe (przewodzące) z wykorzystaniem zjawiska elektroforezy. Elektroforeza to zjawisko rozdzielenia mieszaniny substancji chemicznych pod wpływem działania pola elektrycznego. W praktyce zanurza się element metalowy w roztworze koloidalnym farby z towarzyszącym temu podłączeniem do prądu za pomocą elektrod. Tą metodą maluje się np. karoserię, meble szkolne oraz obudowy maszyn.
Każda z metod sprawdzi się w innym przypadku. Doniczkę można przemalować pędzlem i farbą, ale ramę vintage roweru czy odnawiany element bramy warto oddać w ręce specjalistów. W Lakierni proszkowej „GELP” pracuje już trzecie pokolenie ludzi, którzy rodzinnie zajmują się malowaniem, nucąc czasem zapewne „więc choć pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko”.
Wycena odbywa się indywidualnie i zależy od wielkości i rodzaju malowania powierzchni. Zwykle wylicza się ją na podstawie kosztu pomalowania jednego metra kwadratowego. Skorzystaj z formularza i doświadczenia tych malarzy i już dziś wybierz swój kolor.
Comments are closed here.