+48 511 452 100
image
Slider element
Śrutowanie stali
Slider element

Śrutowanie jest jednym z rodzajów obróbki metalu. Ostatnio, metoda ta zyskuje powodzenie również w procesach obróbki kamienia i betonu. Stanowi proces oczyszczania powierzchni elementów lub całych konstrukcji stalowych. Oczyszcza z rdzy, czy resztek lakierów i farb. Śrutowanie przygotowuje powierzchnie metalowe do malowania, zapewniając większą przyczepność oraz trwałość powłok. Kolejną podstawową funkcja procesu jest łagodzenie ostrych krawędzi i usuwanie niedoskonałości powierzchni. Często śrutowanie bywa utożsamiane z piaskowaniem. Choć cel procesów pozostaje ten sam różni je przede wszystkim medium obróbcze.

Śrutowanie stali – na czym polega?

Śrutowanie stanowi strumieniowo-ścierną obróbkę metalu. Polega więc na nakierowaniu na przedmiot (element lub konstrukcję stalową) strumienia medium obróbczego pod wysokim ciśnieniem powietrza lub wody i powietrza. Metoda śrutowania na mokro ma niepodważalną zaletę – zapobiega unoszeniu się pyłu, zwiększając bezpieczeństwo i komfort pracy. Ze względu na przebieg procesu, wykonuje się go w pomieszczeniach zamkniętych oraz w stroju ochronnym.

W głównej mierze efekty śrutowania uzależnione są od:

  • rodzaju ścierniwa (medium obróbczego)
  • ciśnienia sprężonego powietrza (lub powietrza z wodą)
  • kąta padania strumienia na powierzchnię
  • odległości dyszy od powierzchni 

Śrutowanie – technologia niejednorodna

W zależności choćby od oczekiwanego efektu, do śrutowania używa się różnych medium obróbczych, czyli ścierniw. Są to zazwyczaj:

  • metalowe ścierniwa (pełne i kruszone kulki z aluminium, stali nierdzewnej itd.)
  • mineralne ścierniwa (węglik krzemu, kulki ceramiczne lub szklane, itd.)
  • organiczne ścierniwa (mielone skorupy orzechów, granulat z kukurydzy itd.)
  • ścierniwa z tworzyw sztucznych (np. akryl, duroplast itd.)

Najczęściej wybieranymi materiałami ściernymi pozostają: piasek, śrut staliwny, korund, garnet oraz szkło.

Stopnie śrutowania

Śrutowanie, w zależności od parametrów samego procesu i wybranych ścierniw, pozwala uzyskać różne efekty. Zwykle określane są one przy pomocy skali, podziału na klasy. Tak oto, klasa śrutowania Sa 1 pozwala pozbyć się plam, rdzy, powłok farb i tym podobnych zanieczyszczeń – jest to stopień zgrubnego oczyszczania. Klasa Sa 2 zalicza się już do oczyszczania gruntownego, jednak dopuszcza zanieczyszczenia przylegające do powierzchni, przy czym klasa Sa 2,5 dopuszcza jedynie ślady zanieczyszczeń, np. w postaci kropek. Efekt stali metalicznie jednolitej, możliwej do uzyskania niemal wyłącznie w przypadku elementów nowych, zapewnia klasa Sa 3.  

 

Podziel się artykułem

Comments are closed here.