+48 511 452 100
image
Slider element
Technologia
Slider element

W 2018 roku firma GELP podjęła decyzję o budowie nowej hali, w której zamontowane zostaną dwie automatyczne linie produkcyjne – pozioma linia do lakierowania proszkowego oraz taktowa linia do malowania kataforetycznego. Rok 2019 jest szczególny dla firmy GELP, gdyż dobiegają końca dwie inwestycje, dzięki którym poszerzony zostanie wachlarz oferowanych usług, a także ulegnie skróceniu termin ich realizacji – zarówno tych, które oferowane były do tej pory jak i nowych, wynikających z prowadzonej inwestycji.

Początkiem grudnia rozpoczną się testy obu linii, a planowane daty otwarcia przewidywane są na przełomie roku 2019/2020. Co więcej, zakupiona została maszyna śrutująca która przygotowywać będzie powierzchnię elementów przed lakierowaniem proszkowym lub malowaniem kataforetycznym. Ponadto firma GELP zdecydowała się na budowę nowego biura które znacząco zwiększy powierzchnie administracyjne i księgowe.

Automatyczna linia do lakierowania proszkowego

W nowopowstałej hali, połowa powierzchni została przeznaczona na poziomą linię do lakierowania proszkowego. Jest ona w pełni zautomatyzowana, co pozwala zachować powtarzalność procesu i w dużym stopniu zwiększy moce przerobowe firmy GELP. W porównaniu do ręcznej linii, automatyczna jest w stanie lakierować więcej, szybciej, a także jest znacznie wydajniejsza w kwestii zużycia farby. Jest to możliwe dzięki dużej ilości pistoletów do lakierowania oraz modułowi odpowiedzialnemu za automatyczny odzysk farby proszkowej. Obecnie, coraz częściej poruszany jest na świecie temat ekologii. Wychodząc naprzeciw aktualnym standardom, w nowej linii do przygotowania powierzchni zostanie użyta obróbka bezchromowa. Całość procesu będzie zgodna z normami prestiżowego certyfikatu QUALICOAT.

Automatyczna linia do lakierowania proszkowego pomoże firmie GELP stać się jeszcze bardziej konkurencyjną i otworzy drzwi do nawiązania współpracy z nowymi kontrahentami z całej Polski i Europy. Dotychczas było to niemalże niemożliwe ze względu na stosunkowo wysokie ceny usług, ale nowa inwestycja sprawi, że koszty związanie z lakierowaniem znacząco spadną, a co za tym idzie – firma GELP będzie mogła zaoferować korzystniejsze ceny za lakierowanie proszkowe.

image

Nowoczesna linia taktowa do malowania kataforetycznego

Drugą połowę nowej hali zajmie linia taktowa do malowania kataforetycznego. Tak jak w przypadku poziomej linii do lakierowania proszkowego, jest ona w pełni zautomatyzowana. Inwestycja w kataforezę ma na celu rozszerzenie oferowanych usług przez firmę GELP. Ponadto, częste zapytania o tę usługę utwierdziły właścicieli w przekonaniu, że jest to odpowiedni kierunek rozwoju. Otwarcie linii do KTL pomoże realizować zlecenia kompleksowo – zaczynając od śrutowania, poprzez pokrywanie powierzchni metodą kataforezy, do lakierowania proszkowego.

Pozwoli to na znaczną oszczędność czasu kontrahentów, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości usług na każdym z etapów produkcji. Linia taktowa obsługiwana będzie przez trzy szybkie i bardzo dokładne manipulatory. Dużą wagę przywiązano również do produktów używanych do obróbki chemicznej oraz samej farby potrzebnej do procesu kataforezy. Na dostawcę środków chemicznych wybrano firmę CHEMETALL, natomiast firmą dostarczającą farbę będzie BASF. Zdaniem właścicieli, którzy przed podjęciem decyzji wnikliwie przebadali rynek, jest to najlepszy z możliwych wyborów, który pozwoli sprostać najwyższym oczekiwaniom klientów. Linia do malowania kataforetycznego firmy GELP jest również przystosowana do realizacji projektów firm działających w branży AUTOMOTIVE. Nad kontrolą całego procesu kataforezy czuwać będzie odpowiednio wykształcona kadra z wieloletnim doświadczeniem w branży.

image

Umożliwi to zapewnienie odpowiedniego poziomu usług od samego początku, co przy krótkim czasie taktów na tej linii, pozwoli na szybką realizację zleceń. W obecnej chwili firma GELP jest w końcowej fazie uzyskania certyfikatu ISO 9001 – wdrożenie planowane jest na początek roku 2020. Co więcej, firma zamierza uzyskać certyfikat IATF pod koniec przyszłego roku, lub najpóźniej początkiem roku 2021.

image

Pozostałe inwestycje

Kolejną z inwestycji jest maszyna do śrutowania, która zamontowana została na początku listopada i w chwili obecnej jest w fazie testów, a do dyspozycji klientów zostanie oddana początkiem grudnia. Linia będzie służyła przede wszystkim do obróbki mechanicznej elementów przed lakierowaniem proszkowym lub malowaniem kataforetycznym. Ze względu na jej gabaryty, jest ona jedną z największych w okolicy.

Śrutowanie w tej maszynie gwarantuje najwyższą jakość – nie tylko zewnętrzna część elementów jest śrutowana, ale również jej wewnętrzne części – często niedostępne dla firm śrutujących ręcznie. Inwestując w nowe linie produkcyjne oraz maszyny, należy pamiętać również o przestrzeni biurowej. Na chwilę obecną w firmie GELP pracuje ponad 50 osób, a wraz z uruchomieniem wszystkich inwestycji, liczba ta znacznie się zwiększy, co dotyczy również pracowników administracyjnych. Odpowiedzią na zwiększone potrzeby kadrowe, jest będący już na ukończeniu budynek administracyjny.

Firma z tradycjami

Firma GELP jest przedsiębiorstwem rodzinnym, założonym ponad 25 lat temu. Na przestrzeni lat firma znacząco rozwinęła się, świadcząc usługi lakierowania proszkowego – pracuje w niej już drugie i trzecie pokolenie rodzin Czakon oraz Szczypka. Specjalistyczna wiedza, poparta wieloletnim doświadczeniem w branży, doświadczona kadra pracownicza i grono lojalnych klientów pozwalają właścicielom optymistycznie patrzeć w przyszłość w obliczu prowadzonych inwestycji.